Ennetus on kõige tõhusam meetod jälgimaks, et su lemmikul on kõik hästi!
Lemmikloomad oskavad hästi valu varjata. Isegi väliselt terve lemmikloom peaks regulaarselt loomaarsti külastama. Ka tervele kassile ja koerale on kasulik regulaarne tervisekontroll. Paljusid vaevusi saab ennetada, kui sümptomeid märgata võimalikult varakult ja vaevustega kohe tegeleda.
Ulatuslik tervisekontroll sisaldab järgmisi laboriuuringuid:
Üldine kliiniline läbivaatus
Täielik vereanalüüs
Elektrolüütide taseme määramine veres
Uriini analüüs
Põhjalikus tervisekontrollis võiks käia iga aasta, eriti eakate koerte ja kassidega. Põhjalikku tervisekontrolli soovitatakse alustada 7. eluaastast kuid kindlasti kõik tõud on erinevad. Näiteks inglise buldog peaks läbima põhjaliku tervisekontrolli alates viiendast eluaastast.
Põhjalik tervisekontroll sobib ka noorematele kassidele ja koertele, kui on soov saada head ülevaadet oma lemmiklooma tervisliku seisundi kohta.
Aega broneerides saate juhised paastumise ja proovide võtmise kohta.
Tervisekontrolli käigus tehakse alati põhjalik kliiniline ülevaatus
Ülevaatusel juhitakse tähelepanu lemmiklooma nahale, karvastikule ning silmade ja kõrvade punetusele või põletikulistele muutustele. Südame- ja hingamishelide kuulamine ning kõhuõõne ja lümfisõlmede palpeerimine on põhjaliku tervisekontrolli oluline osa. Lisaks on oluline vähemalt kord aastas kontrollida hambaid, jäsemeid, rinnanäärmekudet ja suguelundeid. Võimalikku varjatud valu hinnatakse valuvormi abil. Üldine läbivaatus sisaldab:
suu ja hammaste uurimine ning ravivajaduse hindamine
silmade, kõrvade ja naha uurimine põletikuliste muutuste suhtes
südame ja hingamisteede auskultatsioon
lümfisõlmede ja kõhuorganite palpatsioon
ideaalkaalu määramine ja vajadusel söötmissoovituste andmine
üldise füüsilise seisundi ja lihaste seisundi hindamine
rektaalne uuring (koerad)
kõige tüüpilisemate muutuste sõeluuring (piimanäärme-, pärakunäärme- ja munandikasvajad)
valu hindamine valuvormi abil
Ennetus on kõige tõhusam meetod jälgimaks, et su lemmikul on kõik hästi!
Kodus on haigusnähte raske näha ning lisaks tekivad kroonilised haigused sageli vähehaaval. Kui lemmikloom on loid, magab rohkem ja ei soovi olla aktiivne, siis põhjuseks võib olla valu või haigus.
Selgete sümptomite ilmnemise ajaks on haigus sageli juba kaugele arenenud, mis muudab selle ravi raskemaks. Mida varem probleeme märgatakse seda kiiremini saab seda ravida.